Kimmo Pohjonen Skin
 
hudba  

Finský akordeonista Kimmo Pohjonen Skin zachází se svým nástrojem způsobem typickým spíš pro extrémní sporty než pro hudbu. Hudební experimentátor, který si též vysloužil příměr akordeonový samuraj, představí v Arše svou aktuální desku Sensitive Skin.

Jedna ze světově proslulých postav finské progresivní scény, akordeonista Kimmo Pohjonen, se na scénu Archy vrací po šestnácti letech . V roce 2000, kdy zde vystoupil, šlo o jeho vůbec první koncertní premiéru před českým publikem. Klasicky vzdělaný Pohjonen si svým revolučním přístupem ke zvuku, hraní a kompozici za třicet let na hudební scéně vysloužil přízviska "digitální harmonikář" či "Jimi Hendrix akordeonu". Pohjonen kontinuálně rozvíjí možnosti vystupování s knoflíkovou harmonikou. Pomocí elektroniky její zvuk zkresluje, používá ji i jako bicí nástroj, nechává ji znít ve smyčkách a v živé improvizaci vrství její zvuk. Svou tvorbu propojuje s hudebníky z jiných žánrů, což je případ desek Uniko i aktuální Sensitive Skin, které natočil spolu s hvězdami klasické hudby Kronos Quartetem. Sestavu hostů, kteří se na poslední, velmi kladně hodnocené desce podíleli, doplňuje Samuli Kosminen, vynikající finský houslista Arto Järvelä i zpívající Pohjonenovy dcery Inka a Saana, které pražský koncert doprovodí.

Vedle inovativního zvuku vytváří Pohjonen i paralelní partitury pro osvětlení. Jeho živá vystoupení jsou scénické události - důmyslnou světelnou show uhranul publikum Strun podzimu. Na festivalu Colours of Ostrava vystoupil v roce 2012 spolu s Kronos Quartetem. Pohjonenův věhlas dokládá  účinkování na festivalech a scénách po celém světě, mezi kterými nechybí Meltdown, WOMAD, The Roskilde, London Jazz Festival, Carnegie Hall, Lincoln Centre a řada dalších.

KIMMO POHJONEN SKIN
Kimmo Pohjonen - accordion, electronics, voice
Inka Pohjonen - guitar, electronics, vocals
Saana Pohjonen - drums, vocals


Uvedení  
Ke stažení  

3 otázky pro Kimmo Pohjonena

Jak vypadá Váš běžný pracovní den, když nejste zrovna na turné?
Obvykle trávím spoustu hodin ve studiu. Dennodenně komponuji, improvizuji a nahrávám se. Zkouším z akordeonu dostávat stále nové a neobvyklé zvuky, kombinuji je s elektronikou, zaměrně je zkresluji, a když se mi podaří najít nějaký nový zvuk, inspiruje mě to ke složení nové melodie. Hodně skládám v zimě, ta je pro mě velmi inspirativním obdobím.

Jaké místo má Vaše nejnovější album Sensitive Skin ve Vaší diskografii?
Jde o první album, které je tak trochu “rodinnější”, protože jsem zapojil své dvě dcery. Inka hraje na kytaru a elektroniku a Saana na bubny a obě i zpívají. Obě vystoupí i v Praze. Celkově jde o vokálově harmoničtější a melodičtější desku než byly ty předešlé.
 
Často spolupracujete se zahraničními umělci, uvažoval jste někdy i o spolupráci s českými muzikanty?
Je pravda, že spolupracuji se spoustou jak finských tak zahraničních hudebníků, ale v Čechách zatím takové kontakty nemám. Pokud se najdou nějaké zajímavé tipy, budu rád, spolupráci jsem určitě otevřený.

 

Ohlasy

„…strhující show. Pohjonen sebou zmítá jako posedlá loutka, které měchy akordeonu způsobují další a další elektrické šoky…. Jeden z nejosobitějších světových hudebníků, šílený průnik Yngwie Malmsteena, Phila Mintona, Briana Ena, Astora Piazzolly and The Happy Wanderers.”
The Wire

„Že Kimmo ze svého akordeonu vymáčkne každý představitelný zvuk – lomoz knoflíků i dýchavičné sýpání měchů – stejně jako občasný závan tradiční harmonikové melodie či útržky nápěvů, to všechno už jsme vlastně čekali. Na Sensitive Skin se ale do neprozkoumaných zvukových oblastí pouští dál než kdy předtím …. Album Sensitive Skin je emocionálně působivé, intelektuálně fascinující a rafinovaně překypující všemi směry.“
Julian May, Songlines — 5 star ***** 

„Vypadá jako rozhněvaný a popravdě nebezpečný muž. Finský akordeonista Kimmo Pohjonen hrává po boku zápasníků i vesničanů v traktorech, ale cit má také pro jemnější hudbu“. Hospodářské noviny


 „ Finsko je výjimečné, protože už od třicátých let máme tradici akordeonu jako skoro národního nástroje. Ta popularita mu vydržela dlouho, zhruba do doby, než jsem začal hrát já. V mojí vesničce jsme měli akordeonový klub, kde jsem byl nejmladší. Chodili tam staří páni a chtěli slyšet lidové písně, valčíky z války a muziku, která se hrála v restauracích. Vztah mladších lidí k akordeonu se obnovil, až když Finsko začalo investovat do školství a kultury“, říká Kimmo Pohjonen v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

 

Odkazy

kimmopohjonen.com

http://kimmopohjonen.com/projects/kimmo-pohjonen-skin/

 

Fotoreport z koncertu na ireport.cz