Philip Glass
Uvádí Divadlo Archa / Produkce: Pomegranate Arts
 
hudba  

Americký skladatel Philip Glass, který příští týden vystoupí v Divadle Archa, přicestuje do Prahy sám. Změnu zdůvodnil management Philipa Glasse zdravotními problémy japonské pianistky Maki Namekawa. Philip Glass se rozhodl pro Prahu připravit speciální  koncertní program, ve kterém připomene básníka Allena Ginsberga.

Philip Glass pro Archu vytvoří speciální program, ve kterém zahraje kromě etud, také další skladby pro piano včetně Metamorphosis, skladby inspirované pražským rodákem Franzem Kafkou, připomene také svou spolupráci s Allenem Ginsbergem na opeře Hydrogen Jukebox. Právě v Divadle Archa byli diváci před dvaceti lety svědky společného vystoupení Philipa Glasse s básníkem Allenem Ginsbergem. Během koncertu zazní i archivní záznam Allenova hlasu.
Ředitel divadla Archa Ondřej Hrab k tomu říká: „Právě v Arše se Philip Glass poprvé před dvaceti lety představil českému publiku. Tehdy si dal jednu podmínku. Chtěl, aby jej na první návštěvu Prahy doprovázel „Král Majáles“ Allen Ginsberg. Zhudebněná báseň Wichita Vortex Sutra v podání Allena a Philipa, která tehdy v Arše zazněla, je stále jedním z mých největších životních zážitků. Archa se tak stala místem historické události.  Bylo to poslední setkání obou přátel. A také poslední veřejné vystoupení Allena Ginsberga v Evropě.“


Uvedení  
Ke stažení  

Philip Glass (1937) je označován ze  reprezentanta minimalismu v současné vážné hudbě. On sám dává přednost termínu hudba s repetitivními strukturami. Proslavil se pětihodinovou operou Einstein on the Beach (Einstein na pláži), kterou spolu s režisérem Robertem Wilsonem v polovině sedmdesátých let šokoval divadelní svět. Vedle operní a divadelní hudby se Philip Glass intenzivně věnuje symfonické, komorní a filmové hudbě (dokumentární trilogie Godfreye Reggia Koyaanisqatsi, Powaqqatsi a Naqoyqatsi, film Hodiny režiséra Stephena Daldryho). Tři z celovečerních filmů, ke kterým složil hudbu, získali nominace na Oscara, Glassova hudba zazní též v artovém filmu režiséra Quentina Dupieuxe Realita, který do českých kin vstupuje právě v těchto dnech.

http://www.philipglass.com/

produkce: Pomegranate Arts


Z médií:

Philip Glass vzpomínal v Praze na Ginsberga i Kafku — Česká televize, 10.11.2016

Recenze: Ruce klavíristy Philipa Glasse v Praze zahrály poctu dalajlamovi — Hospodářské noviny, 10.11.2016

RECENZE: Philip Glass není žádný robot, výraz preferuje před matematikou — Lidové noviny, 10.11.2016

RECENZE: Minimalista Glass připomenul v Arše dvacet let staré vystoupení s Ginsbergem — novinky.cz, 10.11.2016