Ostravská banda v Arše
Ostravské centrum nové hudby
 
hudba  

Ostravská banda jako jeden z předních komorních orchestrů pro novou hudbu se po třech letech vrací do Divadla Archa. Kromě zakladatele orchestru Petra Kotíka se v Arše po prvé představí i pod vedením Johannese Kalitzkeho. Ten vedle Ostravské bandy diriguje Ensemble recherche, Klangforum Wien a především musikFabrik, který spoluzakládal. 

Ostravská banda
Hana Kotková, housle
Daan Vandewalle, klavír
Petr Kotík, Johannes Kalitzke, dirigenti

Program
Christian Wolff: Trust (2012)
Alban Berg: Kammerkonzert (1923–25)
Petr Kotík: Nine + 1 (2013)
Salvatore Sciarrino: Allegoria della notte (1985)


Uvedení  
Ke stažení  

Čtyřicetiminutový komorní dvojkoncert pro klavír, housle a dechové nástroje (1925) Albana Berga patří mezi nejnáročnější skladby 20. století a jedná se o jeho první provedení v Praze! Berg věnoval Kammerkoncert Arnoldu Schönbergovi k jeho padesátinám.
Trust Christiana Wolffa a Nine+1 Petra Kotíka byly komponovány pro koncert Ostravské bandy v Kolíně nad Rýnem v roce 2013. Bylo to vystoupení v rámci koncertní řady „Ensemble Europa“ západoněmeckého rozhlasu WDR.
Allegoria della notte (1985) Salvatore Sciarrina je vlastně koncert pro housle a komorní orchestr. Poprvé ho Hana Kotková hrála na festivalu Ostravské dny 2015. Sciarrino je největší „hvězdou“ soudobé vážné hudby a Ostravská banda se jeho dílu jako jediný orchestr u nás systematicky věnuje.

Z recenzí:
Vynikající Ostravská banda se ukázala být velkým zjevením, co se kvality provedení týče.
Il Corriere Musicale / 8. 8. 2016

Vůbec největším zážitkem festivalu bylo angažmá ansámblu Ostravská banda. Kotíkova sestava hraje moderní hudbu s famózním nasazením a umí udělat vzrušující a na tuzemské poměry jedinečnou událost.
Hospodářské noviny / 2. 7. 2014

Ostravská banda dokázala Sciarrinovu strašidelně a přitom jasně komponovanou noc [opera Lohengrin]dokonale rozeznít.
Neue Zeitschrift für Musik / 1. 10. 2013

Ve srovnání s New York Philharmonic … je překvapivé, že pod vedením Petra Kotíka a klavíristy Daana Vandewalleho je hudba Ligetiho Klavírního koncertu čistší, dává větší smysl, dýchá větší muzikálností a humorem a je jednoduše zajímavější a lépe se poslouchá.
New York Times / 16. 4. 2011

 

Podrobné informace na www.newmusicostrava.cz

Pořádá Ostravské centrum nové hudby ve spolupráci s Divadlem Archa.

Koncert v Divadle Archa navazuje na projekt Space & Sound, který uvede ve Foru Karlín 19. 11. v 19.00 legendární Gruppen Karlheinze Stockhausena a další skladby pro tři orchestry v prostoru.