vadí-nevadí.cz / Kdo je srab a kdo hrdina?
Jana Svobodová, Philipp Schenker / Divadlo Archa
 
divadlo  

Příspěvek Divadla Archa k aktuální společenské situaci a uprchlické krizi. Dokumentární divadlo se silným vnitřním příběhem. Dramata každodenního života ztvárněná skutečnými obyvateli Kostelce nad Orlicí a dvojicí běloruských uprchlíků, kteří zde žili v uprchlickém táboře. Představení zrcadlí problémy našeho světa na půdorysu malého města na východě Čech. Vadí–nevadí je nevinná dětská hra, kterou jsme snad všichni někdy hráli. Každý jsme někdy byli srabem a jindy hrdinou.Pracujeme s lidmi, kteří jsou v jistém ohledu slabší, ovšem nikoli díky sobě, ale díky společnosti, jež je odmítá přijmout a znesnadňuje jim život. Spolu s nimi chceme říct, že všichni máme svoje slabá místa a ostatní nám naše slabosti dávají náležitě najevo. Způsob, jak se s tím můžeme vyrovnat, nás jako tvůrce zajímá”, říká režisérka Jana Svobodová  

Základní impulsy k imaginaci byly i fiktivní události a zdánlivě nepodstatná místa v Kostelci. „Město vidíme jako abstraktní tělo podobné lidskému organismu. Pomocí nejrůznějších situací zkoumáme společně  srdce tohoto organismu. Na základě vztahů mezi lidmi měříme jeho tep. Nejvíce nás zajímají zátěžové situace, které mohou způsobit  až zástavu srdce města.“ říká Philipp Schenker.

„Kostelců je u nás přes dvacet. Název Kostelec je synonymem typického malého města. Historie i současnost Kostelce nad Orlicí v sobě odráží obraz celé této země. Věřím, že naše představení přinese zajímavý pohled na život, který bude rezonovat i s životními zkušenostmi obyvatel velkoměsta," doplňuje dramaturg inscenace a ředitel Archy Ondřej Hrab.

 

Z tisku

Na scéně Archy se totiž každý, i ten nejobyčejnější z příběhů kosteleckých obyvatel, mění v jedinečnou část lidského osudu. Cesta autobusem do školy i emigrace do neznámé země. A někdy to pěkně bere za srdce.
Marie Reslová, divadelní publicistka

 

Odkazy

www.vadi-nevadi.cz


Vadíte svým sousedům? — Klára Zindulková, Divadelní noviny, 27. března 2014

Vadí-nevadí: divadlo, kde je každý sám sebou — deník.cz, 10.4.2014

Rozhovor s ředitelem Divadla Archa Ondřejem Hrabem o premiéře inscenace Vadí-nevadí.cz — Radiožurnál, 11.2.2014

Vadí vám šikana, sociální vyloučení, politický exil? Nevadí? — čt24, 11. 2. 2014

vadí-nevadí.cz v pořadu Události v kultuře, Česká televize, 10.2.2014

Vadí-nevadí.cz zkoumá organismus malého města — aktualne.cz, 6.2.2014

Divadlo testuje naši tolerantnost k menšinám — novinky.cz, 6.2.2014

Tomáš je Rom, Aňa Běloruska. V Arše chystají inscenaci o imigrantech — idnes.cz, 6.2.2014

Kdo je srab a kdo je hrdina? Derniéra Vadí-nevadí.cz — kulturissimo.cz, 30.5.2016


Kredity

Koncept, scéna: Jana Svobodová, Philipp Schenker
Režie: Jana Svobodová
Hudba: Michael Romanyshyn, Jan Burian
Video: Jaroslav Hrdlička
Světla: Pavel Kotlík
Dramaturgie: Lonneke van Heugten, Ondřej Hrab
Účinkují: Pavlína Halušková, Hana Charvátová, Richard Janša, Vojtěch Rejchrt, Bára Konířová, Tomáš Jovnáš, Maruška Halušková, Nikola Čonková, Kevin Bundal, Hanna Sharypa, Yauhen Sumouski, Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička

Premiéra 11. a 12. února 2014


Projekt vznikal ve spolupráci se základní školou Gutha-Jarkovského v Kostelci nad Orlicí a za podpory města Kostelce nad Orlicí.

Tento projekt byl realizován za finanční podpory programu Kultura Evropské unie.