Strach a láska / Každé duši patří domov
Jessica Litwak
 
divadlo  

Představení Strach a láska / Každé duši patří domov zpracovává otázky spojené s migrací a strachem z uprchlíků. Jessica Litwak, proslulá osobnost sociálně angažovaného divadla, tvoří představení společně s českými herci jako odezvu na aktuální situaci ve světě.


Uvedení  
Ke stažení  

Jessica Litwak, newyorská režisérka, dramatička a performerka vystoupí s třítýdenním projektem sociálně angažovaného divadla v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem.  Celý její projekt je zaměřený na divadelní zpracování tématu strachu, zejména z uprchlíků, a reakce veřejnosti na problémy s uprchlíky spojené.  
Vedle workshopů a přednášek uvede spolu s českými herci představení  Strach a láska / Každé duši patří domov, reflektující zásadní otázky a strachy, které budou v té době vyslovovat místní lidé jako odezvu na aktuální situaci uprchlíků.
 
Jessica Litwak je aktivistka usilující o mírová řešení konfliktů na globální i místní úrovni, o vstřícnost vůči menšinám a uprchlíkům a genderovou rovnost.  Ukazuje, že divadelní zpracování problémů může pomoci jejich objasnění a snad i přiblížit jejich řešení.  Projekt je podpořen prestižním programem U.S. Arts Envoy, který hradí Ministerstvo zahraničí USA prostřednictvím Velvyslanectví USA v Praze.

Přednáška / Workshop — Sociálně angažované divadlo
Americké centrum, Tržiště 13, Praha 1, 15. února 2017, 17:30
Brno, xx.2.2017
České Budějovice, 24.2.2017
Moving Station, Plzeň, 27.2.2017
Hraničář, Ústí nad Labem 1.3.2017
 
Představení — Strach a láska / Každé duši patří domov
Divadlo Archa, Praha, 16.2.2017
Brno, 21.2.2017
České Budějovice, 24.2.2017
Moving Station, Plzeň, 27.2.2017
Hraničář, Ústí nad Labem 1.3.2017

Kredity

Jessica Litwak, Ph.D.
je dramatička, herečka, lektorka a aktivistka. Je registrovaná terapeutka a kvalifikovaná lektorka playback divadla, psychodramatu, sociodramatu a divadla utlačovaných. Je uměleckou ředitelkou H.E.A.T. Collective (www.heatcollective.org) a New Generation Theatre Ensemble, (www.ngte.org). Jessica Litwak publikuje svá díla u Applause Books, Smith and Krause, No Passport Press a The New York Times. Vyučovala a hrála v mnoha divadlech a univerzitách v USA, Iráku, Libanonu, Indii, Palestině, Izraeli, Turecku, Maďarsku, Egyptě a Spojeném království a v La MaMa Umbria. Litwak je klíčovou členkou Theatre Without Borders a držitelkou Fulbrightova stipendia.
Litwak definuje termín společensky angažované divadlo jako vystoupení, jež se vztahuje k situaci, demografii, poslání, problému nebo nápadu, působí v zájmu umění, zkoumá konkrétní komunitu nebo účel, používá divadelní nástroje pro vyvolání osobní nebo společenské změny a zároveň dbá na vysokou uměleckou úroveň. Jessica ukazuje, jak mohou jednotlivé nástroje H.E.A.T. (Healing, Education, Activism and Theatre) spolupůsobit, aby vytvořily kvalitní divadelní představení.

 

Pořádáno ve spolupráci s Velvyslanectvím USA v Praze.