Rachid Ouramdane (FR) — TORDRE
Festival TANEC PRAHA
 
tanec  

Duet, dvě sóla. Ve dvou intimních a skromných portrétech zkoumá Rachid Ouramdane křehký prostor, který se rozpíná mezi terapií a poezií. Posouvá ještě dále své subtilní umění kompozice a soustředí se na jednoduchost a čistotu pohybu obou tanečnic. Za pomoci tichého vyprávění, nejistého odhalování a trpělivosti zhmotňuje příběh dvou umělkyň, které mají již mnoho let blízko k jeho práci.

Příběh litevské tanečnice Lory, která si, točíc se v závrati na místě, vytvořila svůj vlastní způsob pohybu, jenž jí byl oporou a uklidňoval ji od dětských let. A příběh britské tanečnice Annie, pohybující se s protézou paže, jež je současně  jak prodloužením, tak naprostou součástí jejího těla. Každá z nich si svou vlastní cestou vytvořila své know-how a způsob řeči těla.


Uvedení  
Ke stažení  

Rachid Ouramdane (FR)
Rachid Ouramdane se věnuje umělecké tvorbě od roku 1995. Je spolupracujícím umělcem Théâtre de la ville v Paříži a Bonlieu théâtre v Annecy (Francie).
Pravidelně je zván ke spolupráci s Lyon Opera Ballet (Superstars – 2006, All around – 2014), během své rezidence na Sibiři vytvořil v roce 2010 spolu s ruským souborem Migrazia dílo Borscheviks... a true story... a v roce 2011 připravil ku příležitosti 20tého výročí britského souboru Candoco Dance Company představení s postiženými tanečníky (Looking back).
Od té doby, co založil vlastní taneční soubor L’A, se zaměřuje na pečlivý sběr materiálu ve spolupráci s filmaři či autory. Ukazuje, že umění tance může přispívat  k sociální debatě a rozvíjet v choreografii poetiku svědectví.
Vedle svých kreativních projektů pořádá rovněž mezinárodní workshopy pro umělecký výzkum ve Francii, Rumunsku, Nizozemí, Brazílii a USA. Jeho díla překračují hranici mezi uměním a dokumentem.  Od ledna 2016 řídí spolu s Yoannem Bourgeoisem CCN2 - Centre Chorégraphique National de Grenoble.

 

Kredity

Koncept a choreografie: Rachid Ouramdane ve spolupráci s Annie Hanauer & Lora Juodkaite
Světelný design: Stéphane Graillot

Uváděno v rámci festivalu TANEC PRAHA.