Kaddiš
Imre Kertész / Barbara Lanciers / Jake Goodman
 
divadlo  

Kaddiš /Kaddisz/, titul odkazující k židovské modlitbě za mrtvé, je divadelní adaptací románu Imra Kertésze – držitele Nobelovy ceny za literaturu – Kaddiš za nenarozené dítě. Výtečná adaptace amerických tvůrců je hutnou úvahou o lidské zranitelnosti a odvaze pohledem muže, který přežil holocaust.

Unikátní uvedení v Praze doprovodí po skončení debata s tvůrci.


Uvedení  
Ke stažení  

Kaddiš zkoumá povahu rituálu, ztráty a neutuchajícího vnitřního pnutí protagonisty. Ten truchlí za dítě, které nedokázal během svého neúspěšného manželství zplodit, neboť odmítal přivést potomky do světa, kde se může odehrát taková hrůza, jako byl holokaust. Zatímco se pokouší dobrat závěrečného amen v kaddiši, spřádá v drásavém intimním vnitřním monologu síť, v níž jsou zachyceny oběti války, politická korupce, židovská identita i životní humor. Americké provedení tohoto úchvatného románu je hutnou úvahou o lidské zranitelnosti a odvaze pohledem muže, který přežil holocaust.

Po premiéře v Baltimore a New Yorku byla hra uvedena v Maďarsku.

Andrea Tompa, ředitelka Asociace maďarských divadelních kritiků, o ní napsala: „Ačkoliv základem románu není dějová linie, těmto dvěma umělcům se povedla výtečná a přesná adaptace. Jake Goodman dokáže pro vyjádření nevyslovitelného spojit pozoruhodnou sílu, sebekontrolu a vnitřní žár.”

 

Imre Kertész je známý svou přísností a puntičkářstvím ve vztahu k adaptacím svých děl. Dobře si vybírá, a pokud cítí, že by se inscenace odchýlila od původního smyslu textu, nedovolí hru uvést. Avšak po premiéře představení Barbary Lanciersové a Jakea Goodmana napsal: „Velmi mě těší, že tito mladí lidé skutečně mé knize porozuměli, vytáhli z ní to podstatné a obdivuhodně vše na scéně propojili.” Těžko bychom hledali literární text, který by byl na první pohled tak obtížně adaptovatelný pro divadlo. Nicméně Barbaře Lanciersové a Jakeu Goodmanovi se podařilo nalézt pro něj odpovídající tvar: jejich hra je dokonale prostá a uměřená, živená krásou románového jazyka a hlubokou úctou, již k němu tvůrci cítí.

 

Představení jsou uváděna v koprodukci s Židovským muzeem v Praze.

Kredity

Režie: Barbara Lanciers, účinkuje: Jake Goodman.

Barbara Lanciers studovala u Anne Bogart a SITI Company, je členkou a choreografkou divadelního souboru Two-headed Calf v New Yorku. V letech 2007-2008 absolvovala Fulbrightovo stipendium v Maďarském divadelním institutu. Svůj režijní debut Leaves with a Name, uvedla v roce 2007 na baltimorské konzervatoři Peabody Institute pod dohledem Marthy Clarke. Barbara Lanciers je v současnosti ředitelkou prestižní nadace Trust For Mutual Understanding.

Jake Goodman, performer, lektor a aktivista je spoluzakladatelem Queer Rising a pořadatelem četných akcí a občanských intervencí za rovná práva LGBTQ komunity v NYC. S představením Kaddiš vystoupil v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku i napříč Spojenými státy.