Robert Wilson — 1. už jste tady byl? 2. ne, teď poprvé. (1 Have You been here before 2 No this is the first time)
Moving Audience, Festspielhaus Hellerau, Drážďany
MOVING AUDIENCE  
přednáška  

Scénická přednáška jednoho z nejvýznamnějších divadelních a vizuálních umělců na světě – Roberta Wilsona, která se koná v rámci projektu Rekonstrukce budoucnosti (Prostor – světlo – pohyb – utopie). Divadelní reformátor Adolphe Appia a jeho myšlení o divadle silně ovlivnily Wilsonův koncept režie a světelného designu. Jeho performativní způsob přednášení vytváří intimní autoportrét Wilsonova tvůrčího procesu. Během tří hodin nás Robert Wilson provede svým uměleckým vesmírem.

http://www.robertwilson.com


Uvedení  
Ke stažení  

Divadlo Archa i v podzimní sezóně pokračuje v projektu Moving Audience. Ten už pátým rokem umožňuje českému publiku navštěvovat představení v partnerském Evropském centru umění v Hellerau, zatímco diváci z Drážďan navštěvují produkce v Arše. U příležitosti projektu Rekonstrukce budoucnosti (Prostor – světlo – pohyb – utopie) v říjnu Archa pořádá zájezdy na dvě velké události tohoto festivalu – scénickou přednášku Roberta Wilsona a retrospektivní inscenaci O mracích, které analyticky zkoumá slavnou choreografii „Clouds after Cranach" Williama Forsythea.

Na drážďanském předměstí Hellerau se v roce 1911 sešli divadelní reformátor Adolphe Appia, tvůrce rytmické gymnastiky (eurhytmics) Émile Jaques-Dalcroze, architekt Heinrich Tessenow a výtvarník Alexander von Salzmann. Toto setkání stálo na počátku velké proměny evropského divadla. Ve velkém sále festivalového divadla v Hellerau vytvořili ideální scénu, která byla definována Appiovou scénografií proměnlivých prvků a světelným designem Alexandera von Salzmanna. Sto šest let poté se umělecké vedení Evropského centra umění Hellerau rozhodlo rekonstruovat původní Appiovy a Salzmannovy plány a vyzvali významné světové choreografy, režiséry a výtvarníky, aby se zabývali možnostmi, jak využít tuto revoluční historickou scénografii dnes. Projekt nazvali Rekonstrukce budoucnosti (Prostor – světlo – pohyb – utopie). Od 17. října do 11. listopadu se umělci, jako jsou Robert Wilson, Richard Siegal, Jan Martens a Luis Camnitzer, budou zabývat Appiovou vizí a jejím významem pro současnost. Tento appiovský festival doprovází výstavy a akademický doprovodný program připravený Richardem Beachamem a dalšími odborníky na dílo Adolpha Appii.
Více na http://en.hellerau.org/rekonstruktion-der-zukunft

Projekt Moving Audience je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti.