Jan Burian & Bizzare Band — JIHOTAJE
 
hudba  

Neúnavný inovátor Jan Burian soustavně posouvá hranice žánrů. Společně se skupinou Bizzare Band nyní vydal písňové dvojalbum. Křest desky Jihotaje se uskuteční 12. listopadu v Divadle Archa.


Uvedení  
Ke stažení  

Nová deska vznikla ze spolupráce Jana Buriana a Bizzare Bandu. Zatímco autor a zpěvák písní Burian pouze zpívá, aranže a finální zvuk vznikal v tandemu Zdeněk Dočekal a Dušan Navařík. První deska obsahuje Burianovi zcela nové písně, druhá je sestavena ze starších skladeb, které si Dočekal s Navaříkem vybrali. Jan Burian k tomu doplňuje: „Ve starých věcech se docela drželi původní melodie a harmonie, nechávali si prostor pro úpravy v oblasti instrumentace. Nové písničky ale někdy dostali vysloveně v polotovaru - jen takový demosnímek nebo improvizace z koncertu. U všech skladeb sice vycházeli z klavírních verzí, ale u novějších to někdy byly velmi vágní a čerstvé podoby, takže si v úpravách docela zařádili.“

Kredity

Jan Burian (1952) – autor písní, pianista, zpěvák, spisovatel a TV moderátor. Vydal řadu vlastních písňových alb např. Hodina duchů, Černý z nebe, Unavený válečník, Zrcadlo, Dívčí válka, Muži jsou křehcí, 12 druhů samoty, Jak zestárnout aj. Podílel se na kolektivních albech mj. For Semafor, Buď moje slunce aj. Kromě dnes již legendární spolupráce s Petrem Skoumalem, Jiřím Dědečkem a Janem Vodňanským, jejichž Večírky rozpadlých dvojic vyšly na stejnojmenném dvojalbu v roce 2010. Dnes vystupuje Jan Burian za doprovodu členů kapely Bizzare Band a občas na improvizovaných večerech s bubeníkem a avantgardním producentem Jaroslavem Kořánem, s nímž letos vydal společné album Improvizace. V roce 2014 pokřtil dvojalbum: Dvacet let v Arše, které vzniklo z nahrávek vystoupení v Divadle Archa, kde již od otevření Archy v roce 1994 pravidelně účinkuje. Na podzim letošního roku vychází dvojalbum Jihotaje, které vydává spolu se skupinou Bizzare Band.

Bizarre Band se samovolně, dobrovolně a postupně utvořil zhruba v roce 2012 kolem šansonového, hudebně dramatického projektu Café Bizarre. Bizarre Band započal spolupráci s tehdy vznikajícím spolkem Body Voice Band, se kterým spolupracuje doposud. Později z této spolupráce mj. vzešlo divácky dodnes oblíbené představení Vojna od E. F. Buriana. V průběhu příprav Vojny Bizarre Band získal takřka finální nástrojové obsazení. (klavír, bicí, flétna, basklarinet, akordeon, housle, kontrabas a někdy i kytara…) V roce 2016 vydal Bizarre Band svůj vlastní projekt v podobě interpretace autorských písní členky kapely houslistky Kláry Suchankové. Bizarre Band žánrově osciluje mezi klasickou a populární hudbou.