Ultima Vez / Seppe Baeyens – Invited
 
tanec  

„Snažím se propojovat generace. Tanec přitom slouží jako dorozumívací prostředek. V tom vidím jeho velkou sílu.“


Uvedení  
Ke stažení  

Tanečník a choreograf Seppe Baeyens s uskupením Ultima Vez úzce spolupracuje od roku 2011. V roce 2015 pod křídly skupiny Wima Vandekeybuse vytvořil svoje první velké taneční představení „Tornar“ pro mnohogenerační sbor profesionálních a amatérských tanečníků. Představení mělo v Belgii i v zahraničí velmi dobrý ohlas a bylo vybráno pro účast na festivalu Het TheaterFestival.

Baeyensovo nejnovější dílo stojí na intenzivním zkoumání témat (jevištního) prostoru a spoluautorství v současném tanci. V představení INVITED Baeyens formuluje svoji uměleckou odpověď na otázku, jak se diváci mohou podílet na choreografii představení. V jeho pojetí je tanec společným jazykem, který umožňuje nové druhy soužití a tím stírá hranice mezi performery a diváky.

Různorodé mnohogenerační obsazení odráží rozmanitost dnešní společnosti. Publikum zde hraje nepostradatelnou roli a dostává také příležitost ujmout se vedení. Scénografie představení rozděluje i sjednocuje, objevuje se a mizí, vede tanečníky i diváky jejich společným příběhem.

Z recenzí

Taneční představení, do nějž se diváci ochotně zapojí – a ještě v pátek večer, po dlouhém pracovním týdnu? Choreograf Seppe Baeyens to ve svém vzrušujícím, dojemném představení INVITED dokázal.
- Michaël Bellon, BRUZZ

Představení INVITED prolamuje hranici mezi performery a diváky, a tím nás pobízí jeden druhého skutečně vnímat – dokonce se dotýkat. Dostáváme možnost se v bezpečném prostředí setkat s lidmi, které bychom jinak, „venku“, možná ignorovali.

Síla představení tkví v tom, že Baeyens i všichni tanečníci a muzikanti dovolují každému být sám sebou. Nikdo nikoho nenutí se zúčastnit: pokud se rozhodnete jen pozorovat postupné zapojování stovky „herců“, můžete. A je to úchvatná podívaná.
- Thomas Peeters, DE TIJD

Divadlo – umění přítomného okamžiku – se pyšní schopností vytvářet společenství. Často je to spíše přání než realita, ne ale v Baeyensově případě. Díky jeho sociální inteligenci a smyslu pro kompozici je představení INVITED podmanivý, emočně silný zážitek.
- Charlotte De Somviele, De Standaard

Média

Proslulí Ultima Vez nabízejí taneční samoobsluhu. Jde to s duchem doby — Lucie Hayashi, 13. března 2019, artZÓNA

Kredity

REŽIE A CHOREOGRAFIE Seppe Baeyens
VYTVOŘILI A ÚČINKUJÍ Emile Van Puymbroeck, Luke De Bolle, Chisom Onyebueke Chinaedu, Leonie Van Begin, Rosa Boateng, Oihana Azpillaga, Ischa Beernaert, Esther Motvanya, Roel Faes, Trui De Mulder, Adnane Lamarti, Seppe Baeyens, Frank Brichau, Stephan Verlinden, Elisabeth Wolfs, Leon Gyselynck
HUDBA (LIVE) Stef Heeren, Kwinten Mordijck, Karen Willems
DRAMATURGIE Kristin Rogghe
SCÉNA A SVĚTELNÝ DESIGN Ief Spincemaille
KOSTÝMY Lieve Meeussen
POHYBOVÝ ASISTENT German Jauregui
UMĚLECKÝ ASISTENT Wim Vandekeybus
STAGE MANAGER Tom De With
PRODUKCE Seppe Baeyens / Ultima Vez (Brusel, BE)
KOPRODUKCE Koninklijke Vlaamse Schouwburg (Brusel, BE)
S PODPOROU Tax Shelter measure of the Belgian Federal Government, Casa Kafka Pictures Tax Shelter empowered by Belfius

Scénografická inspirace pochází z instalace ROPE – Possibilities of Binding, která vznikla díky programu N.O.W za podpory extrapole, Fabbrica Europa, Indisciplinarte, Latitudes Contemporaines, Lókal, Mom/El Vivero, Trafó, wpZimmer.

Program N.O.W je realizován za finanční podpory programu Kultura Evropské unie.

SOUBOR ULTIMA VEZ JE PODPOROVÁN: the Flemish Authorities & the Flemish Community Commission of the Brussels Capital Region (BE)

PREMIÉRA 23. února 2018, KVS, BRUSEL (BE)