LIGNA: Opojení a zlost: Studie autoritářské osobnosti
Multimediální představení v češtině, angličtině nebo němčině.
Festival Bazaar 2019  
divadlo  

Multimediální představení Opojení a zlost je působivou zvukovou procházkou dějinami autoritářských režimů. Proč ztrácí demokracie na popularitě? Proč jsou autoritářské režimy tak lákavým řešením v období krize? Tyto a další otázky zkoumá oceňovaná německá divadelní skupina LIGNA spolu s bulharskými umělci Stephanem A. Shtereffem a Emilianem Gatsovem. Projekt se představí v rámci festivalu Bazaar v neděli 17. a v pondělí 18. března v Divadle Archa. Po představení následuje moderovaná debata.
Zvuková stopa je k dispozici v češtině, angličtině nebo němčině.

Na představení navazuje moderovaná debata.
17/3 — Hosté: poslanec a historik Pavel Žáček a divadelní režisér Jiří Havelka, moderuje Kateřina Rathouská.
18/3 v 10.00 – Hosté: sociální antropoložka Markéta Zandlová, zakladatel USTRU a poslanec Pavel Žáček, moderuje Terezie Vávrová z projektu Škola pro demokracii
18/3 — Hosté:  český politický komentátor Bohumil Pečinka, moderuje Veronika Štefanová


Uvedení  
Ke stažení  

Skupina LIGNA, která získala Cenu George Taboriho, cenu udělovanou nezávislým divadlům, se dlouhodobě zaměřuje na analýzu mechanismů a dynamiky chování skupin a masových hnutí s cílem zjistit, co těmito skupinami hýbe, co je kontroluje, a co na druhou stranu tato hnutí ovlivňují, mění a ničí. Chce zjistit jaké zážitky, jakou zkušenost svým členům nabízejí. Čeští diváci se s jejich prací skupiny LIGNA mohli setkat například v roce 2014, kdy se svou performance The Secret Radio pozvali diváky do nákupního centra, kde se stali tajnými agenty rozkrývajícími podstatu tajných bezpečnostních agentur.

Kredity

Koncepce, text, režie, produkce: LIGNA - Ole Frahm, Michael Hueners, Torsten Michaelsen
Koncepce, režie, produkce: Stephan A. Shtereff
Hudba: Emilian Gatsov
Český překlad: Yvona Vašíčková
Doba trvání: 84 min + debata s diváky

Podpořeno: Hessisches Ministerium für Wissenschaft und Kunst, Kulturamt Frankfurt am Main, Künstlerhaus Mousonturm, Frankfurt, Nationales Performance Netz, Robert Bosch Stiftung / Internationales Theaterinstitut as part of the “Szenenwechsel”-Programme, Goethe-institut  Bulgaria, Ministry of Culture, Bulgaria
Českou verzi podpořili: Goethe-Institut Česká republika, Česko-německý fond budoucnosti, Institut umění – Divadelní ústav.

Představení je podpořeno projektem Create to Connect -> Create to Impact (Spolufinancováno z programu Evropské unie Kreativní Evropa).