Ščegetavček
Kadınlar: Daisy Alexander, Millie Done, Çiğdem Erdöl, Varja Hrvatin
 
multimédia divadlo  

Rezidentky Archa.lab Daisy Alexander, Millie Done, Çiğdem Erdöl a Varja Hrvatin se vrací na Akcent s unikátním scénickým tvarem založeným na chytré kombinaci textu, videa a zvuku. Interaktivní instalace studuje fenomén ženství z pohledu strachu, rebelie, euforické extáze, hysterie a humoru.  


Uvedení  
Ke stažení  

Členky skupiny Kadınlar se poznaly v roce 2017 na Mezinárodní letní škole Divadla Archa. V rámci vzájemných diskuzí objevili to, co je zajímá a inspiruje. Mezi mladými divadelnicemi ze Slovinska, Británie a Turecka vzniklo přirozené pouto. Čtyři ženy, reprezentantky rozdílných kultur se spojily, aby společně vyslyšely volání touhy po neohroženém experimentu. Ščegetavček je jejich prvním společným dílem, které vznikalo na dálku v průběhu jednoho roku. Členky skupiny využívají své rozličné divadelní profese - performerky, dramaturgyně, scénáristky, redaktorky – ke zkoumání nespoutané ženskosti ve všech jejích podobách. Rebelství, strach, vztek, extáze, hysterie: i to jsou složky ženství, síly, kterou není radno podceňovat.

Inscenace dokumentárního divadla otevírá zaběhnuté osobní i společenské představy o ženství. Divadelnice chytrým způsobem kombinují technologické postupy s osobními příběhy. Konstantní hrou vedou diváky rafinovanou krajinou emotivních impresí.

Kredity

Koncept a performance: Daisy Alexander (UK), Millie Done (UK), Çiğdem Erdöl (TU) a Varja Hrvatin (SL).

Daisy Alexander: Performerka, tvůrkyně, nedávná absolventka oboru Divadelní studia na University of Glasgow. Zajímá se o zvukovou dramaturgii, kořeny má i ve výtvarném umění.

Çiğdem Erdöl: Scénáristka, performerka, postgraduální studentka oboru Divadelní kritika a dramaturgie na Istanbulské univerzitě. Má rozsáhlé zkušenosti s politickým aktivismem.

Varja Hrvatin: Dramatička, dramaturgyně, redaktorka, kritička, postgraduální studentka scenáristiky na lublaňské Divadelní, rozhlasové a televizní akademii. Miluje filmové a divadelní festivaly a píše scénáře pro Slovinské filmové centrum.

Millie Done: Performerka, autorka, dramaturgyně, absolventka oboru Dramatická a divadelní umění na Goldsmiths University of London. Jejím výchozím bodem je tanec. Miluje černý humor.