Book Burning (Pálení knih)
Pieter De Buysser a Hans Op de Beeck
 
divadlo  

Historie je neprůchodná. Žádné revoluce se nekonají. Co k tomu dodat? Hra o zapomínání a odpouštění, o poznání a hádankách a o absenci příběhů. V podání kočky sledujeme příběh muže, který se úplně rozzáří, když se jeho dcera ponoří do truhly. Možná je to fikce. Může to být  však i politická, až utopická hra, protože sází na magické možnosti jazyka a radikální imaginaci. Book Burning není tím, čím je, ale tím, čím by mohla být: podnět pro začátek nového světa. Spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser a výtvarník Hans Op de Beeck vytvořili poetické představení se silným politickým obsahem. Kabinet kuriozit ve světě zahlceném informacemi. Co mohou WikiLeaks a Edward Snowden udělat pro poezii? Nepoznáte fakta, dokud neuvidíte fikci.

 „Opravdu originální představení. Pět hvězdiček nestačí.”
(The Latest, Velká Británie)

Po představení Book Burning 14.9.2016 bude následovat pražský křest románu Pietera De Buyssera Řezači kamene, který doprovodí kapela Čokovoko!Představení Book Burning vytvořili spisovatel, esejista a performer Pieter De Buysser a výtvarník Hans Op de Beeck. Jejich umělecké přátelství a sdílená vnímavost vůči příběhům a předmětům daly vzniknout poetickému představení se silným aktuálním obsahem. Oba tvůrce přitahují archetypální, nadčasové obrazy, jež dokáží okouzlit stejně, jako obrazy bezprostředně aktuální a s politickým nábojem. Scéna a vyprávěný příběh se od počátku vyvíjejí jako samostatně, vzájemně se prolínají a společně vytváří nový obraz. Výsledkem je velmi archaická, jednoduchá divadelní forma: člověk s truhlou, který vypráví příběh.

Z médií:

Jitka Hanušová, Tvar: "One-man-show v angličtině nalákala plný sál, který celých osmdesát minut střídavě zatajoval dech či hřímal smíchem – energie, jež z autora sršela, byla totiž fascinující. Protože jde o představení s politickým obsahem, byť zaobalené do archetypálního příběhu, je pokaždé trochu jiné: de Buysser jednak komentuje ožehavá aktuální témata – tentokrát zejména tragickou událost v Paříži; jednak reaguje na konkrétní publikum. Pokud do Čech znovu zavítá, vřele doporučuji nejen těm, kteří Pálení knih dosud neviděli. Už samotné provedení scény je něco nevídaného! Zásluhu na tom nese výtvarný umělec Hans Op de Beeck, který je tvůrcem tajemné truhly..."

Markéta Pilátová na Novinky.cz:
"Hra spisovatele a dramatika Pietera de Buyssera mě spálila. A zahřála. On sám, coby jediný herec, a jedna bedna, z níž postupně vytahoval nejrůznější vysouvací pokojíčky, šuplíky a scénické návrhy, všechno v šedé a kouřové modré, všechno intelektuálsky, angažovaně vtipné a normálně srozumitelné."

„Pocta kritickému myšlení, vědění, humoru a umění vyprávět."
(Cobra, Belgie)

„Prostě kouzené pojení poetiky a politiky.”
(Le temps, Švýcarsko)

„Přístupné, brilantní a zároveň odráží vše významné v současném myšlení, nenechte si ujít!"
(Laure Dasinière, Francie)

Odkazy:

Poslechněte si rozhovor pro Radio Wave z 13.1.2015

Rozhovor s Pieterem De Byusserem na kulturissimo.cz - 7.10.2014

www.pieterdebuysser.com

 

Kredity

Námět: Pieter De Buysser & Hans Op de Beeck
Vizualizace: Hans Op de Beeck
Scénář: Pieter De Buysser
Světelný design a technika: Herman Sorgeloos
Dramaturgie: Marianne Van Kerkhovenová (Kaaitheater)
Jazyková úprava v angličtině: Miles O'Shea
Překlad do angličtiny: Jodie Hruby, Miles O'Shea & Pieter De Buysser
Koprodukce: KunstenfestivaldesArts, Kaaitheater, Festival Baltoscandal (Rakvere) (Estonsko), Belluard Bollwerk International (Švýcarsko), Teater Avant Garden (Norsko), Bit Teatergarasjen (Norsko), Brut Wien (Rakousko)
Projekt v koprodukci NXTSTP, podpořen z programu Evropské unie Kultura
Představení podpořili: Královská belgická knihovna (Koninklijke Bibliotheek België), Festival tance a umění v Göteborgu), Vlámská vláda