Noc vědců a vědkyň
Diskuse na téma Gender a klimatická změna
 
debata  

O tom, jak dopadnou klimatické změny na Česko, se zvláštním přihlédnutím k genderovým aspektům, budou v pátek 27. září v 19,00 hodin diskutovat v malém sále Divadla Archa odbornice a odborníci na environmentalismus Naďa Johanisová, Eva Richter (Kyselá), Vojtěch Pecka, Dava Vačkářů a Iva Zvěřinová.


Uvedení  
Ke stažení  

Globální změnou klimatu nejsou jen tající ledovce a stoupající hladiny oceánů. Lidstvo je součástí komplexního ekosystému a jeho změny dopadají především na ty nejchudší z nás. Klimatické změny, které předesílají velké problémy, zatím neudeřily s plnou silou. Až se tak stane, tvrdším způsobem dopadnou na ty, kdo si je mohou dovolit nejméně. Zvětší tak propast mezi bohatými a chudými, mladými a starými, muži a ženami.

„Přesto, že klimatické změny a extrémní výkyvy počasí dopadají v globálním měřítku na ženy v mnohem větší míře, do vytváření politik udržitelnosti a ochrany životního prostředí bývá tento problém zahrnut pouze zřídka. Zatímco tématu klimatické změny je v českém mediálním prostoru v poslední době věnována relativně velká pozornost, rozdílná míra dopadů globálního oteplování na muže a ženy se diskutuje minimálně – i to je jedním z důvodů, proč jsme se rozhodly uspořádat tuto debatu,“ říká Marcela Linková, vedoucí NKC – gender a věda. Akce se koná v rámci Noci vědců a vědkyň a Týdne pro klima.