Joana Brito Silva, Beatriz Baptista, Mariana Fonseca, Susana Paixao – Ishá, The Woman Who...
 
divadlo  

Genesis nebo exodus? Pocta či pomník? Biografie nebo to, kdo nejsme? Cesta mezi prvopočátkem a okamžikem návratu? Pravda? Lež? Fikce ve skutečnosti či skutečnost ve fikci? Ženy. Setkání v osamění.  Na základě autentických záběrů postarších i mladých portugalských žen představujeme styčné body mezi třemi „já“ v různých fázích lidského života. Vykreslujeme obraz toho, co znamená být ženou v roce 2019, i toho, co to znamenalo v roce 1930. Co se změnilo? Jaké je to vyrůstat jako žena v centru města či na venkově? V Portugalsku nebo v zahraničí? Během představení diskutujeme nejen o tom, co je společné pro ženský svět, ale také o několika běžných tématech současné společnosti. Na velké bílé plátno promítáme vzpomínky vyvolávající úsměv; odhalujeme skryté tužby za tichem černé skříňky a nasloucháme jim. Dokument slouží jako prostředek k nalezení sebe sama ve společenství. O životě vyprávíme prostřednictvím videa, zvuku, světelného designu, pohybu, textu, hudby i ticha.


Uvedení  
Ke stažení  

ISHÁ – the woman who... vypráví o třech různých generacích portugalských žen a o feminismu a ženské emancipaci. Představuje dokumentární divadelní hru obsahující videa s autentickými záběry postraších žen a třech hereček pořízenými v portugalské vesničce s místní komunitou. Představení je v portugalštině s anglickými titulky a s pomocí pražského portugalského centra Instituto Camões bychom chtěli oslovit velkou pražskou komunitu Portugalců. 

Beatriz Baptista, Joana Brito Silva, Mariana Fonseca a Susana Paixão dohromady tvoří neformální společnost mladých portugalských divadelních tvůrkyň. Toto představení vzniklo v roce 2017 pro festival Noites na Nora konající se ve městě Serpa v Portugalsku. Od té doby se představení hraje po celém Portugalsku. V roce 2019 získaly umělkyně podporu programu GDA, díky níž mohly zahájit mezinárodní turné.

Kredity

Námět: Beatriz Baptista; Joana Brito Silva; Mariana Fonseca a Susana Paixão
Účinkují: Beatriz Baptista; Joana Brito Silva a Mariana Fonseca
Video: Susana Paixão           
Hudba: João Gamory
Světla: Carlos Gonçalves
Scéna: Susana Paixão
Kostýmy: Rosário Paixão
Fotografové: Daniel Fonseca and Ana Pinto
Délka: 70 min

Sponzoři: GDA Portugal; Camões Institute Prague; Baal 17

Jazyk: Mluvený komentář v angličtině. Video v portugalštině s anglickými titulky. Při představení se používají výbojková světla.