Chybění / Absent
Jaro Viňarský a VerTeDance / Divadlo Archa
 
tanec  

„Proč máme stále pocit, že nám něco chybí?“

Mnohokrát to, co jednomu chybí a u ostatních je navíc, ostatním nepřináší žádnou zřetelnou výhodu. Spíše naopak, v podstatě může také jen poukazovat na to, co chybí tomu, kdo je ve "výhodě".
Přenos váhy z nohy na nohu jako základní předpoklad pohybu v prostoru. Kolik váhy může chybět, aby byl pohyb stále možný? Představení o ztrátách, které mohou být ziskem, vytvořil pro kolektiv VerTeDance držitel americké taneční ceny Bessie 2013 Jaro Viňarský.Pětice charismatických tanečníků se ocitá ve světě definovaném emocionálně odtažitou zvukovou stopou a výraznou světelnou krajinou. V ní každý z pětice hledá svůj prostor, objevuje ho, zkoumá, fyzicky pojmenovává a vymezuje. Je to přesně ten prostor, ve kterém se ocitá v nerovnoměrném rozložení sil. Jak víme, kdo je skutečně silný? Přináší vnější, nebo vnitřní handicap zeslabení, nebo zesílení pozice? Choreograf Jaro Viňarský komponuje představení z autorských fragmentů svých interpretů. Představení vzniká prostřednictvím kladení otázek a fixací tematicky vymezených improvizací, tříděním a jejich seřizováním, rozbíjením a spojováním s novým obsahem. Metoda přenáší váhu emocionální a fyzické výpovědi z autorů a zároveň interpretů na celek.

„Chybění vnímám jako něco výjimečného. Jde o křehký zážitek, u něhož divák tápe, ale přesto cítí, že je veden. Pro mě osobně je překvapivou zprávou o tom, jak lze tvořit jen na základě intuice a důvěry v energii skupiny a ve svůj vlastní rozumově neuchopitelný vnitřní pohled.”
(Markéta Faustová, Taneční Zóna)

„Z … tanečních rolí jsou znát rozpaky, respekt i odhodlání, vše vedené citlivě rozpracovaným pohybovým slovníkem „šitým na míru“ jednotlivým interpretům tak, jak jsme u Jara Viňarského zvyklí.” (Zuzana Smugalová, Opera Plus)

Odkazy

Rozhovor s Terezou Ondrovou a Jarem Viňarským – rozhlas.cz, 1.1.2015

O síle intuice – Markéta Faustová, Taneční zóna

Rozhovor s Jarem Viňarským — Barbora Vrablíková, kulturissimo.cz, 4.11.2015

Kredity

Koncept, choreografie: Jaro Viňarský
Tvorba a tanec: Tereza Ondrová, Markéta Stránská, Jaroslav Ondruš, Marek Menšík, Jan Bárta
Dramaturgie: Jano Zaťko
Světelný design: Tomáš Morávek
Scéna: Tomáš Morávek, Adriana Černá
Kostýmy: Adriana Černá
Hudba: Tomáš Procházka
Produkce: Sára Ondrová
Producent: VerTeDance, danceWATCH - Karolína Hejnová
Fotograf: Vojta Brtnický
Grafický Design: Petr Dlhopolček

www.vertedance.org

Za podpory: MKČR, MHMP, Divadlo Archa, ALT@RT, METROSTAV a.s.
Tento projekt byl realizován za finanční podory programu Kultura Evropské unie.

Nastudováno ve Studiu ALTA

I. Premiéra: 1.11.2015, Divadlo Archa
II. Premiéra: 2.11.2015, Divadlo Archa