Interrobang – Preenacting Europe / Evropa? Jaká bude?
Festival Akcent, Pražský divadelní festival německého jazyka a Goethe Institut Praha
budova bývalého Federálního shromáždění  
divadlo  

Místo konání: budova bývalého Federálního shromáždění

Představení Preenacting Europe je každý večer jiné. V této performanci s otevřeným koncem se odpovědnost přenáší na diváky, a tím se nastoluje otázka budoucnosti demokracie. Kde končí svoboda volby a kde začíná řízená demokracie? Společně se skupinou Interrobang si diváci položí otázky: Jak bude vypadat budoucnost Evropy? Jak budeme reagovat na stoupající nezaměstnanost mladých lidí, zadluženost států, obavy z cizinců a na antidemokratické tendence a euroskepsi? 

V budově bývalého federálního shromáždění dlouhá léta sídlil Čekoslovenský parlament. Zde byly v roce 89 akceptovány požadavky sametové revoluce a  promlouvali Michail Gorbačov i Alexander Dubček. V sedadlech poslanců rozpadlé federace budou o podobě budoucí Evropy v součinnosti se skupinou Interrobang hlasovat sami diváci.Interrobang je skupina berlínských performerů, kterou tvoří Till Müller-Klug, Nina Tecklenburg, Lajos Talamonti a přidružení členové. V rámci programu Doppelpass Spolkové nadace pro kulturu realizuje skupina Interrobang v partnerství s uměleckou scénou Sophiensaelen řadu svých performancí označovaných jako „preenactment“. Na rozdíl od retrospektivních akcí označovaných jako „reenactment“ zkoumají takzvané „preenactmenty“ exemplární jevy současnosti a rozvíjejí je s využitím peformerských a divadelních prostředků dále do budoucnosti. Po projektech Sprachlabor Babylon (2012), Callcenter Übermorgen (2013) a ThAEtermaschine (2013) je Preenacting Europe (2014) čtvrtým projektem této řady performačních návrhů budoucnosti.

Více na www.interrobang-performance.com

Interrobang logo

Kredity

Autoři a aktéři: Nina Tecklenburg, Till Müller-Klug, Lajos Talamonti
Rozhodčí soudkyně: Dorothea Schmans
Simultánní tlumočník (němčina – angličtina): Flavio Rebeiro
Simultánní tlumočník (němčina – čeština): Kateřina Sitarová
Spolupráce na konceptu: Martin Schick
Hudba a „Europhone“: Ekkehard Ehlers
Dramaturgie: Lisa Großmann, Tom Mustroph
Scéna a kostýmy: Sandra Fox
Světelný design: Dirk Lutz
Video, technický koordinátor: Florian Fischer
Produkce: Marc Pohl
Programování instalace Europhone: Georg Werner
Hospitace: Jonas Feller.

Představení vzniklo v koprodukci skupiny Interrobang s uměleckou scénou SOPHIENSÆLE, ve spolupráci s Evropským centrem umění Hellerau v Drážďanech (HELLERAU – Europäisches Zentrum der Künste Dresden) a evropskou divadelní sítí Theatron (Network of European Performing Arts Organisations), s podporou fondu Doppelpass Spolkové nadace pro kulturu (Fonds Doppelpass der Kulturstiftung des Bundes).

Tento projekt byl realizován za finanční podpory programu Kultura Evropské unie.

Představení uvádí Festival AKCENT společně s Goethe institutem za podpory Pražského divadelního festivalu německého jazyka.