Ultima Vez – Speak low if you speak love ...
režie, choreografie: Wim Vandekeybus
 
tanec  

Wim Vandekeybus a vlámský taneční soubor uvedou v Praze svou nejnovější produkci, představení o lásce s živou hudbou Maura Pawlowského a zpěvem charismatické jihoafrické zpěvačky Tuty Puoane. Podle choreografa a zakladatele souboru Wima Vandekeybuse se svým nejnovějším představením, které mělo premiéru letos v červenci, vrací k počátkům souboru. Ten v příštím roce oslaví 30 let svého působení a Vandekeybus se v nové práci vrací ke své úplně první choreografii pro skupinu What the Body Does Not Remember (Co si tělo nepamatuje) z roku 1987, jež se také zabývala láskou, její fyzickou stránkou.

Přelomová inscenace pojednávající o instinktivních reakcích lidského těla získala v roce 1988 prestižní cenu Bessie Award a zapsala se do dějin soudobého tance. Se strhujícím debutem Wima Vandekeybuse přišel na scénu tanec nekompromisní, riskující a vzrušující, při kterém se divákům tají dech z toho, jak daleko lze s pohybem a pohybovými možnostmi lidského těla zajít.

Nyní se autor k slavné choreografii i k námětu vrací, hledá ale emocionální stránku lásky, vášeň, city, mystérium, ale i její odvrácené stránky. Říká ale, že představení nechce dávat návod, jak pochopit, co to láska je. „Ne, láska není srozumitelná. Člověk jí dává význam a přisuzuje jí jasné konotace. My se zabýváme poznáváním a emocionalitou,“ říká choreograf. Vandekeybus neustává ve svém hledání nové lidské mentality, kterou hněte z emocí, výbušné energie a kontrolovaného chaosu. Představení doprovází živá hudba Maura Pawlowského a zpěv charismatické jihoafrické zpěvačky Tuty Puoane.

Ultima Vez v Arše pravidelně hostuje od roku 1995, od té doby mají čeští diváci možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně, často záhy po světové premiéře nového díla. Vandekeybus založil soubor v roce 1986. Jeho tvorba je charakteristická radikálním pohybovým divadlem plným konfrontací, výbušnosti, emocí a energie, jehož hnacím motorem je konflikt, síla, instinkt, „imaginární katastrofa“ a rozpor mezi přitažlivostí a odtažitostí. V jeho představeních se prolínají tanec, hudba, divadlo, projekce, hudba a světlo v jeden celek.

 

Odkazy

Ultima Vez vystoupí v únoru v Arše s novým představením o lásce - lidovky.cz, 23. prosince 2015 

Tanec zakrytých tváří ukáže v Arše lásku, o kterou se musí bojovat - idnes.cz, 9. února 2016, Tomáš Šťástka

Tanečník a choreograf Vandekeybus v Arše vymění tělesnou lásku za citovou - ihned.cz, 10. února 2016, Naďa Klevisová

Wim Vandekeybus je jako čerstvý vítr - novinky.cz, 15.2.2016

Ultima Vez a láska: mluvíme o ní potichu — operaplus.cz, 14.2.2016, Zuzana Smugalová

Ultima Vez v Praze, část 1. Tyjátr v žáru vikingské lásky - Radio Wave, Martin Macháček, 15.2.2016

Namlouvací rituály Ultimy Vez - tanecnizona.cz

Z černé barvy se stává klišé (rozhovor) - tanecnizona.cz, Marina Feltová a Martin Macháček

Speak low if you speak love… – Když těla tanečníků létají vzduchem jako bez tíže - tanecniaktuality.cz, Marcela Benoniová, 17.2.2016

Kredity

REŽIE, CHOREOGRAFIE, SCÉNOGRAFIE: Wim Vandekeybus
VYTVOŘENO S & ÚČINKUJÍ: Jamil Attar, Livia Balazova, Chloé Beillevaire, David Ledger, Tomislav English, Nuhacet Guerra Segura, Sandra Geco Mercky, Maria Kolegova
HUDBA (LIVE): Mauro Pawlowski, Elko Blijweert, Jeroen Stevens, Tutu Puoane
UMĚLECKÝ ASISTENT & DRAMATURG Greet Van Poeck
POHYBOVÁ ASISTENCE: Iñaki Azpillaga, Máté Mészáros
STYLISTKA: Isabelle Lhoas ASSISTENTKA: Isabelle De Cannière
SVĚTELNÝ DESIGN: Davy Deschepper, Wim Vandekeybus
ZVUKOVÝ DESIGN: Bram Moriau, Antoine Delagoutte
STAGE MANAGER: Tom de With
PORADCI SCÉNOGRAFIE: Isabelle Lhoas, Davy Deschepper
KOSTÝMY: Lieve Meeussen
TECHNICKÝ KOORDINÁTOR: Davy Deschepper
PRODUKCE: Ultima Vez (Brussels, BE)
KOPRODUKCE: KVS (Brussels, BE), Le manège.mons (Mons, BE), Festival de Marseille (Marseille, FR), Foundation Mons 2015 European Capital of Culture
ZA PODPORY: desingel internationale Kunstcampus (Antwerp, BE)
SOUBOR ULTIMA VEZ JE PODPOROVÁN: the Flemish Authorities & the Flemish Community Commission of the Brussels Capital Region (BE)

Světová premiéra: 7. července 2015, Mons (BE)

www.ultimavez.com

 

Tento projekt je realizován za finanční podpory programu Kultura Evropské unie.