11. ročník Mezinárodní festival dokumentárního divadla AKCENT startuje 28.října

11. 10. 2021

AKCENT 21 -  Hezký už nikoho nebaví!
11. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT
28. 10. – 27. 11. 2021

 

Video art, zvukový design, „skuteční“ lidé a jejich autentické příběhy na jevišti Divadla Archa. Festival zahájí 28. a 29. října čínská choreografka Wen Hui, letošní laureátka mezinárodní ceny J.W.Goetha. Její inscenaci nazvanou Mně 60 uvidí diváci Archy jen několik dní po premiéře na Podzimním festivalu v Paříži ve slavném divadle Théâtre de la Ville. Jádro Akcentu bude patřit domácí produkci. Festival uzavře slavná inscenace jihokorejského tvůrce Jaha Koo, která je uváděna ve spolupráci s divadlem Campo v Gentu.

Vstupenky v prodeji na ► GoOut.cz

 

Letošní laureátka ceny J. W. Goetha Wen Hui do Prahy dorazí těsně po premiéře v legendárním pařížském divadle Théâtre de la Ville. Její dechberoucí sólová scénická kompozice Mně 60 / I am 60 nabídne kombinaci tance s originální projekcí archivních filmů, vše podtrženo osobní výpovědí autorky.

„Inscenaci inspirovaly klasické němé a rané zvukové filmy, jež ve dvacátých a třicátých letech minulého století produkovala průkopnická filmová studia v Šanghaji. Ženy v nich nepokrytě prezentovaly své odvážné postoje. Inscenace tak pro evropské publikum objevuje čínskou progresivní ženskou kinematografii třicátých let minulého století a reflektuje narůstající feministické hnutí v dnešní Číně,“ popisuje dramaturgyně festivalu, režisérka Jana Svobodová a upozorňuje i na další zahraniční představení The History of Korean Western Theatre. Jihokorejský divadelník a hudební skladatel Jaha Koo si v něm klade otázky, proč asijské divadlo tak tvrdošíjně kopíruje evropskou scénu včetně odkazů na Shakespeara a hledá odpovědi na to, z jakého důvodu Korejci zapomínají na svoje vlastní kořeny a jsou tolik hrdí na západní interpretaci světa.

Český pohled na festivalu zastoupí například aktuální téma exekucí v inscenaci Hrubý domácí produkt režiséra Jiřího Honzírka. „Honzírek připomíná, že kdyby občané naší země, kteří jsou v exekucích, obývali samostatný kraj, byl by to šestý největší kraj České republiky. Náš exekuční řád vstoupil v platnost před dvaceti lety. Nabízí se tak otázky, zda máme důvod k oslavám, jestli pomohl věřitelům dostat se ke svým penězům, či nastavil hodnotu půjčky a peněz, a hlavně hodnotu vztahů mezi lidmi v rámci jedné společnosti,“ vyjmenovává Svobodová, která v rámci festivalu uvede vlastní divadelní inscenaci Ti, kdo mluví sami za sebe. Diváci se v ní setkají s příběhy 12 žen, které jsou inscenovány v otevřeném prostoru Archy tak, že si budou připadat jako v galerii. Sami si pak zvolí kdy, z kterého úhlu a jak dlouho budou danou scénu pozorovat. Režisérka sleduje v autentických výpovědích mladých žen linku touhy svobodně rozhodovat o svém vlastním osudu.

Pátým představením festivalu Akcent bude originální gamingová performance Virtual Ritual, jež diváky přivede do paralelního světa online videoher, do kterých se každý den po celém světě logují miliony lidí. Je průzkumem digitálních měst, jejich obyvatel, zákonitostí a rituálu, které formují zdánlivě beztížný svět, ve kterém je možné téměř cokoliv.

Všech pět inscenací, které festival AKCENT uvede vznikalo v různých částech světa a v rozdílných kulturách. Nezávisle na sebe otevírají obecné téma konfliktu svobody jedince a společensky zaběhaných norem. „Jsme na letošní program hrdí. Chceme milovníkům divadla ukázat, že dokumentární divadlo není nuda. Na druhou stranu si myslíme, že když je v dnešní době divadlo jen „hezké“, tak to prostě nestačí,“ uzavírá Jana Svobodová.

 

Více na ► www.festivalakcent.cz